Evenemang arrangerade av Endurance


13. Endurance 24h 22.-23.02.2020

Evenemanget är full bokat. Du kan anmäla dig till väntelist, där det finns nu 0 personer före dig. Om det blir plats, skickar vi dig en email om det.
Anmälning:

* Efteranmälning, ändringar och frågor: ilmoittautumiset@endurance.f

 Kort evenemangsbeskrivning ...
24 h ultramarathon på Esport Ratiopham Arena i Esbo.

Mera information: Endurance 24h Web
 Evenemangets basfakta ...
Evenemang börjar :  2019-02-22 12:00:00
Anmälning öppnas :  2019-09-01 06:00:00
Anmälning stängs :  2020-01-31 24:00:00
Anmälningsgräns :  140 personer


Online-betalning: :  Finns i bruk
Betalningsmottagare :  Endurance Ultrarunning Team Finland ry
Bankkonto :  IBAN: FI23 1347 3000 4131 57
SWIFT: NDEAFIHH
Belopp : 
DistansNormal pris
24 h140 €
Förfallodag :  +14



 Deltagare ...

 Sortera raderna:
   [Default= Godkänd > Väntelista > Inställt ;  Herrar > Kvinnor ;  Anmäln. tid]

 24 h  A. Godkänd = 140   (Fin=93 Ej-Fin=47;   Nationaliteter=14;   Herrar=104 Kvinnor=36)
B. Väntelista = 0
C. Inställt = 4
# FörnamnEfternamnFörening eller ortFödelsedatumLandÅldersklassRekord på 100 kmRekord på 24 hAndra rekord
1LarsMoseHorsens All Runners/DUUL1967DenmarkHerrar10:06:07171,401km48h: 276,251km
2KimiKarppinenEndurance1960FinlandHerrar10:52:33182,876km
3ToniKaikkonenPongo Endurance1976FinlandHerrar207,448km
4KimmoLindström(Koria)1982FinlandHerrar12:12:54
5KariJääskeläinen100mc.fi1963FinlandHerrar11.1711360 maratonia kalenterivuodessa
6EmilSöderlundCursores Åland75FinlandHerrar218
7AntonioTallaritaGreen & Sport Gela1960ItalyHerrar8:35226.80048 hours 326.144 km 6 days Pantano
6 Day 761.462 km Balatonfured
8TeroMatikkaHarjus triathlon1977FinlandHerrar
9KevinVilhelmsenThonimara.dk1963DenmarkHerrar12.2012312h: 98,378km
10IuriiShchegolev(Saint-Petersburg)1987Russian FederationHerrar9:421261. 6Th Elton Volgabus Ultra-Trail® 2018 - Ultimate 100 Miles 163.6km / 250m+ 22:24:14
11AkuKopakkala1958FinlandHerrar10:51:12177,857km48h: 247k, 6d: 644,949km
12TapioKoivuTeam Raju1958FinlandHerrar147
13PeterGlansBålsta IK1966SwedenHerrar9.1466,5 km 6H
14JoakimAhlinStockholm1964SwedenHerrar13 h134km26 h på tec 100 mile
15FredrikForsströmYxsjöbergs IK1971SwedenHerrar184 km
16SzilardFodorHelsinki1976HungaryHerrar146,358km
17RemcoSchellingerhoutBeesports.nl runningteam1971NetherlandsHerrar6 hours: 78236 m
Marathon: 2:37
18JaniRintamäkiLahden Ahkera1973FinlandHerrar131935
19TommiLindroosVantaa1989FinlandHerrar
20StenOrsvärnStockholm LDK1962SwedenHerrar222,222
21JaniRiekkinenEspoo1976FinlandHerrar105kmMaraton 3.53.
22JannePiippoWest Coast Ultra Runners1977FinlandHerrar165km
23PerOla ÖvidAxelssonstockholm långdistansklubb1963SwedenHerrar12:14:37173.117
24GerhardDahmen1953GermanyHerrar16:47 h132 km
25TorbjörnGyllebringTeam Nordic Trail1981SwedenHerrarMarathon: 3:07
100miles - 16:25
200miles- 40:50
26MikkoVermasvuoriPorvoo1975FinlandHerrar12:43:17
27MarkoSilvennoinenTeam Rahola1974FinlandHerrar
28TapaniKoskinenViimeiset pirkkalaiset1971FinlandHerrar
29Juha-KristianVainioViimeiset pirkkalaiset1977FinlandHerrar9.50.40NUTS Karhunkierros 166km 29.07.24 (2019)
30nikopeltomaateam rahola1977FinlandHerrar
31StefanMangströmInkoo1980FinlandHerrar160km
32AriRonkainenVehkalahden Veikot1968FinlandHerrar11.21.2412h 105,581km
33MatteoPapiniCus Pro Patria Milano1976ItalyHerrar9h 40162 km
34PatrikSandbergEndurance1984FinlandHerrar170 km
35StefanOlssonBromma1965SwedenHerrar11 hours167 km
36Daniel 'Roxen'RoxvretIK NocOut.se1985SwedenHerrar203
37MatsLiljegrenTeam Skavsåret IF1976SwedenHerrar9:18:39195 019 m48 h 300 426 m
38AriLindstenEndurance1962FinlandHerrar
39Jan-ErikRamströmStockholm Långdistans Klubb1960SwedenHerrar
40MikhailGrushkoSaint Petersburg1977Russian FederationHerrar165
41TuomasViskariSamba Trail Running Club1979FinlandHerrar
42PasiLaaksonenBastvik Express1973FinlandHerrar160
43StefanGranskogÅland1967FinlandHerrar172
44patrikhernwallStockholm Gerillalöpare1966SwedenHerrar165
45JuhaKumpulainenPeräkylän Ponnistus1960FinlandHerrar
46AnttiEronenUltraSisu1973FinlandHerrar
47YukioMorishitaHelsinki1948FinlandHerrar
48JuhaHeikkinenEndurance1968FinlandHerrar12:15:1512 h 99 348 m
49AnteroIgnatiusEndurance1946FinlandHerrar
50LauriHautalaEndurance1988FinlandHerrar
51GraemBoxallBromley Veterans Athletic Club1963United KingdomHerrar11h39m22h19m
52MikaIssakainenUltra Sisu1974FinlandHerrar
53PetriWellingEndurance1965FinlandHerrar8:57:11221,379612h 126,635
54AndreaFinardiEspoo1985ItalyHerrar
55Samuel JamesFoxHelsinki1994FinlandHerrar13:45109,211km 15:30h
56SamiSaarinenStockholm1968SwedenHerrar15:00-80km Trail ultra @ 09:13
57JouniJaakolaTeam Huu Mori1969FinlandHerrar
58TeppoHärkönen1971FinlandHerrar
59IsmoErikssonEndurance1971FinlandHerrar
60TomKinnunenFinnish Marathon Runners1977FinlandHerrar9.06.29200.144
61OlliMännistöEspoo1977FinlandHerrar
62JarmoOhtonenEndurance1957FinlandHerrar201
63Per AudunHeskestadAKS, Norway1955NorwayHerrar9.09237 km12h: 128k, 6h: 70k, 100mi, 15.50, 48h: 264k
64ViacheslavKondratev1968Russian FederationHerrar14:00:00132km
65MikaWiisakEspoo1967FinlandHerrar11:38:04118,725 km
66JuhanaMikkola1978FinlandHerrar167
67HeikkiLaurilaWest Coast Ultra Runners1973FinlandHerrar203
68KaitsuVuoriEndurance1964FinlandHerrar
69MaxSjälinNorums Måler & Endurance team1990SwedenHerrar7:50100 miles: 14:07
WSER100: 19:58
70SergeiOvchinnikovSaint-Petersburg1978Russian FederationHerrar10:03Spartathlon 32:12
Elton Ultra 100 miles 16:28
71MikaelFeldtKauniainen1965FinlandHerrar
72IvanZaborskiy1987Russian FederationHerrar8:09214
73AntonTampelSaint-Petersburg1977Russian FederationHerrar246,172kmSpartathlon 2019 finisher
74JohnnyGranqvistNärpes Kraft1978FinlandHerrar8.1918112h/119 km
75FernandoFernandesC. Atletismo Alentejanos Faro1961PortugalHerrar
76ArtoLähdesmäkiVihti1978FinlandHerrar
77JarkkoTuomaalaJYVÄSKYLÄ1989FinlandHerrar
78JariSoikkeliUltra Sisu1970FinlandHerrar247,944km
79LarsKolmodinNorums måler & endurance team1984SwedenHerrar
80MarkoLinnapuomiHyvinkää1983FinlandHerrar121Maraton 3:44
Puolimaraton 1:34
81KimmoKarppinenEndurance1971FinlandHerrar192.3kmUTTF,UTMB,OmanbyUTMB
82AlbertUrbanovichRRUNS1984Russian FederationHerrar9.52175285km per 46h (Ultra Milan-Sanremo)
83Janne-PekkaPietiläinen1982FinlandHerrar190
84HeikkiRiuttanenJKU1969FinlandHerrar123,512km6d 453,9km
85RoiRuuskanenPikku-Veskun Samooja1978FinlandHerrar12:11:17--
86MikaEskola1971FinlandHerrar
87DmitriiKulinenkovPSKOV1976Russian FederationHerrar109,065
88KonstaMäkipääYlöjärvi2000FinlandHerrarPuolimaraton:1h 42min
Maraton + puolimaraton (63km):7h 10min
89LucaMauriziHelsinki1976ItalyHerrarKarhunkierros84k 2019: 13h (ish)
90TomOlssonViasveden Maratonklubi1985FinlandHerrar9:26
91JuhaMäkipää1976FinlandHerrar
92AlexO'SheaSt Finbarrs A.C Ireland1974IrelandHerrar7hrs 37244,253kmGuinness world record fastest marathon in full fire gear (3.41.10)
93EdMcGroartylifford/Strabane AC1977IrelandHerrar
94IgorOsipovSaint-Petersburg1983Russian FederationHerrar
95JariMäättäVaajakoski1974FinlandHerrar9:31200,8 km
96EinoTetri100mc.fi1962FinlandHerrar10:27:396d: 528,216
97JuhaHietanenEndurance1971FinlandHerrar7:56:31243,467
98MikaPuskalaPäntäne1973FinlandHerrar8h46min172
99JaniSaarinenVeikkolan Veivaajat1973FinlandHerrarMaraton 3:05
100MattiJonkkaKU-581996FinlandHerrar
101OulaPoikolainenHelsinki1996FinlandHerrar
102KajKoivumäkiTeam Rahola1968FinlandHerrar
103HeikkiJärvenpääParkano1956FinlandHerrar207,891
104JariAnnaniemiKPK 24/7 - Saukkolan Jytke1974FinlandHerrar152,512h 94,4km
42k 3:39
105RiikkaPirskanenRRR1977FinlandKvinnor11:02:28173,809km
106NiinaSavolainenRRR1965FinlandKvinnor11:27:36148,034km
107NiinaKarvinenSamba Trail Running club1976FinlandKvinnor12h: 90,958km
108NicholaDuffyNavan AC1985IrelandKvinnor50 miles: 8 hours

100 miles 22 hours 28 mins
109JennyVuonorantaEsbo IF1985FinlandKvinnor156kmMaraton 2.59,41
110SiniHuhtalaVehkalahden Veikot1980FinlandKvinnor11.36.35142
111IngridBjörk1959SwedenKvinnorMarathon 3:25:28
50 km 4:34:00
6 h: 61,395km
112DeeBolandTrailheads1977IrelandKvinnor12141,859km
113LindaAaltonenEspoo1988FinlandKvinnor
114SirpaHurmeEspoo1975FinlandKvinnorMarathon 3.43
115KatiAhokasVegaanijuoksijat1978FinlandKvinnor160km polkujuoksu 28h ja risat (Nuts Ylläs Pallas)
116PernillaOttoSweden Runners1969SwedenKvinnor161 km30 laps Älvdalen Backyard ultra.
117MinnaHänninen1967FinlandKvinnor
118KimÖberg1987SwedenKvinnor
119EevaLiesirovaHurmiolaiset1980FinlandKvinnor
120AnuOssbergTeam Rahola1974FinlandKvinnor
121TuulaLatvalaArctic Marathon Club,Rovaniemi1953FinlandKvinnor11.47159,5
122HeidiIkäheimoLemland1984FinlandKvinnor
123PiaPalevuo-AntasRiihimäki1968FinlandKvinnor11:47:59142.3
124LiljaHiltunenArctic Marathon Club Rovaniem1961FinlandKvinnor143
125MinnaKörkköArctic Marathon Club1990FinlandKvinnor133Marathon 4:16
126KaijaSoikkeliUltra Sisu1971FinlandKvinnor
127IinaPuskala100mc1975FinlandKvinnor147
128MilkaRajalaMilen seura1988FinlandKvinnor
129SatuHusuEndurance1966FinlandKvinnor
130TuijaLinnapuomiKerava1981FinlandKvinnor
131TessaVakaslahtiJyväskylä Trail Runners1980FinlandKvinnor
132DianaKämpe1974DenmarkKvinnor204.6Spartathlon 33:25
133Marianna MelanieZaikovaAdventure Athlete1985FinlandKvinnor
134LiinaKesamaaTriathlon Estonia1980EstoniaKvinnor177.8212h- 115,2km
maraton 3h35min
135TatianaMaslovaBaltic Star St.Petersburg1975Russian FederationKvinnor9.01225.190
136MireilleCormier1959FranceKvinnor12H12153
137TuulaMartiskainenUltra Sisu1967FinlandKvinnor
138SointuHyttinenUltra Sisu1961FinlandKvinnor
139CharlottaLångströmVauhtisammakon juoksukoulu1975FinlandKvinnor
140AinaNygårdHell Ultraløperklubb1976NorwayKvinnor
141MikkoViitanenNorthern Trail Runners1971FinlandHerrar143,71
142JuhaniLahtinen(Kangasala)1975FinlandHerrar10:15:25
143MikkoLiukka1978FinlandHerrar9:22163,2
144AkiIkäheimoK3 Strength & Endurance1980FinlandHerrar

 


Överst
på sidan